|
W dniach 29 lipca – 1 sierpnia 2010 r. odbyła się impreza rekreacyjno-turystyczna, w której uczestniczyło 50 mieszkańców Dzielnicy Bielany w wieku starszym.
Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzili Zamość, który powstał w 1580 roku z inicjatywy kanclerza wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, który zlecił włoskiemu mistrzowi - Bernardo Morando, zaprojektowanie miasta idealnego - twierdzy, mającej chronić włości Zamoyskich. Tak powstał Zamość, nazywany Padwą Północy, Perłą Renesansu, Miastem Arkad, arcydzieło polskiego renesansu. W 1992 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Po przyjeździe do Horyńca Zdroju uczestnicy zostali zakwaterowani w ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym DUKAT. Po obiadokolacji udaliśmy się na spacer po Horyńcu Zdroju. Następnego dnia już o godz. 4.30 wyjechaliśmy do Lwowa. Bez problemów przekroczyliśmy granicę i po dotarciu na miejsce pod opieką przewodnika rozpoczeliśmy zwiedzanie miasta. Na początek udaliśmy się na Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich, następnie pojechaliśmy do Cerkwi greckokatolickiej św. Jura, potem Rynek, Ratusz, katedra polska i Opera Lwowska i Katedra Ormiańska. Obiad zjedliśmy w Lwowskiej Premierze. Zachwyceni Lwowem. wracając do Horyńca Zdroju musieliśmy jeszcze załatwić długotrwałe formalności na granicy, ale późnym wieczorem trochę zmęczeni, jednak zadowoleni dotarliśmy do hotelu. W trzecim dniu imprezy pojechaliśmy do Łańcuta, gdzie zwiedziliśmy Pałac Potockich, a następnie do Leżajska, gdzie w Muzeum Browaru zapoznaliśmy się z technologią produkcji piwa. Wszyscy z zainteresowaniem zwiedzili znaną ze słynnych organów, Bazylikę Zwiastowania NMP w Leżajsku – wzniesioną w miejscu, gdzie według tradycji ukazała się w 1590 roku Tomaszowi Michałce Matka Boska. Sprawują nad nią opiekę ojcowie bernardyni. Po powrocie do hotelu, wieczorem udaliśmy się do pobliskiej reatauracji zdrojowej, gdzie jak za dawnych lat uczestniczyliśmy wraz z kuracjuszami uzdrowiska w tradycyjnym dancingu. Ostatniego dnia, wracając do Warszawy wstąpiliśmy do Lublina. Dużo wrażeń dostarczył nam spacer po Stary Mieście z Bramą Krakowską, następnie zwiedziliśmy Archikatedrę i Bazylikę Dominikanów. Organizatorami imprezy byli: Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Chomiczówka” i Wydział Kultury, Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Bielany Urzędu m. st. Warszawy |